Regał to typowy mebel ogólnego przeznaczenia, służący do przechowywania różnego rodzaju towarów i rzeczy, który nie tylko może zaspokoić potrzeby rodziny, ale również może służyć do różnych celów w różnych pomieszczeniach. W zależności od funkcji i rodzaju działalności na danej przestrzeni, regały (https://www.e-regaly.pl/) będą miały również różny wygląd, przeznaczenie, łączną wagę składowanych towarów czy sam układ i możliwości projektowe. Wychodząc naprzeciw różnym oczekiwaniom, rozwiązania stosowane przez producentów regałów, można zastosować je w małych pomieszczeniach, takich jak piwnica w domu, czy w dużych magazynach przemysłowych. Jedną z najważniejszych funkcji, jakie powinien spełniać regał, jest możliwość wygodnego przechowywania, składowania i wydawania towarów na zewnątrz. Szczególnie w magazynach przemysłowych systemy montażowe muszą dostosowywać się do wymagań i funkcji logistycznych.

Rodzaje regałów – różne rozwiązania

Regały w sklepach, biurach, piwnicach czy magazynach będą miały różną konstrukcję. Na potrzeby małych pomieszczeń w regałach zostaną zastosowane mniejsze przekroje i lżejsze konstrukcje, które mogą przenosić mniejsze obciążenia. Ich konstrukcja składa się z metalowej ramy i półki, zwykle wykonanej z płyty pilśniowej średniej gęstości, którą można dowolnie modyfikować.

Regały magazynów przemysłowych muszą być odpowiednio wzmocnione, ponieważ mogą wytrzymać większe obciążenie niż regały tradycyjne. Muszą być również odpowiednio bardziej stabilne. Cała ich konstrukcja oparta jest na elementach metalowych (stelaże i półki), aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo przechowywania. Półki sklepowe wyznaczają pewną przestrzeń zakupową. Dlatego muszą dostosować się do rodzaju działalności. Większość wysokości tych regałów musi być łatwiejsza do wyboru dla klientów.

Konstrukcja regałów

W zależności od przeznaczenia lub rodzaju regały można podzielić według następujących schematów:

stelaż pojedynczy, stosowany w mniejszych pomieszczeniach i miejscach niewymagających specjalnego przechowywania,

systemowe regałowe, które można dowolnie łączyć i aranżować w przestrzeni magazynowej,

regał paletowy, który służy do przechowywania rzeczy na paletach,

półki wspornikowe – służą do przechowywania przedmiotów ponadgabarytowych, które wymagają odpowiedniej ochrony,

rama przesuwna, ułatwiająca przemieszczanie towaru wewnątrz tzw. droga stanowiąca system regałowy,

automatyczne regały – jest odpowiedzią na stale rosnące zapotrzebowanie magazynu przy jednoczesnym zwiększeniu płynności,

– półki sklepowe.