Jednym z najważniejszym elementów, które brane są pod uwagę przy planowaniu przestrzeni na każdej powierzchni i w każdym pomieszczeniu, jest zapewnienie mu odpowiedniej funkcjonalności, na który niewątpliwy wpływ będzie miało wyposażenie. Pomieszczenia techniczne, takie jak garaże, piwnice, spiżarnie, ale również duże pomieszczenia przemysłowe czy magazyny wymagają rozwiązań, które będą spełniały funkcje składowe, zapewniały operatywność i ograniczały czasochłonność procesów. Z tego względu regały, jakie będą tam stosowane, musza również wychodzić na przeciw oczekiwaniom.

Systemy i rodzaje regałów

Rynek nowoczesnych regałów dostarcza rozwiązania dla potrzeb domowych i prywatnych, małych magazynów i magazynów przemysłowych. Aby dostosować rozwiązanie do potrzeb, warto przestudiować jakich terminów użyć i jak zaplanować rozkład pomieszczenia. Będzie to zależeć głównie od rodzaju i układu powierzchni, rodzaju składowanych towarów lub procesów związanych z magazynowaniem, zwłaszcza dalszego przemieszczania towarów.

Biorąc pod uwagę powyższą sytuację, do podstawowych kategorii regałów należą:

– regały podstawowe, tradycyjne rozwiązanie dla małych pomieszczeń, które nie wymagają specjalnego planowania, ale sprawnie sprawdzają się w działaniach magazynowych

– regały systemowe – są to regały, które można dowolnie modyfikować, dzięki czemu znajdują zastosowanie w większych magazynach lub pomieszczeniach,

– rama przesuwna – stelaż o stosunkowo dużej mobilności,

– regały wspornikowe, czyli rozwiązania służące magazynowaniu towarów niestandardowych,

– regały automatyczne, czyli rozwiązania dla nowoczesnego przemysłu, to rozwiązanie dla magazynów półautomatycznych i automatycznych, które procesy magazynowe i koszty ograniczają do minimum.

Gdzie zastosować rozwiązania niestandardowe?

Wybierając regał, warto zwrócić uwagę, czy dane pomieszczenie nie musi jeszcze pomieścić innych rzeczy, które wymagają specjalnych wymiarów przechowywania. Dlatego na rynku powstały półki do przechowywania mniejszych towarów (takich jak śruby czy nakrętki). W tym przypadku stosuje się regały kontenerowe czy kubełkowe, dzięki czemu zwykłe towary można odpowiednio przechowywać.

Niestandardowe będą również rozwiązania dla sklepów – tutaj rodzaj regału zależy wprost od działu. Inne regały będą stosowane w przypadku warzyw czy owoców, inne na odzieży, inne w przypadku drobnych towarów konsumpcyjnych. Tutaj najważniejszą cechą jest dostęp do produktów, które muszą znajdować się w zasięgu ręki i wzroku.